
Chytrá domácnost svépomocí
V současné době je trend chytré domácnosti jasný, zpočátku může vyvolávat skepsi, ovšem smysl chytrá domácnost určitě má, její pořizovací náklady mohou být vyváženou ušetřenou energií, či zvýšenou ochranou majetku, osob, ale hlavně dětí. Z čeho se chytrá domácnost skládá a jaké jsou její provedení?
Chytrá domácnost může obsahovat prvky, které ovládají následující infrastrukturu:
⦁ řízení vytápění domácnosti
⦁ zabezpečení domácnosti
⦁ řízení osvětlení
⦁ využití chytrých spotřebičů
⦁ Způsoby zapojení prvků chytré domácnosti
Úplně základní prvky chytré domácnosti mohou překvapivě být kvalitní router a chytré a stabilní internetové připojení. Pokud tedy budete kupovat nový router, zkuste zabrousit do sekce těch kvalitnějších…
Řízení vytápění domácnosti
Zde je potřeba uvažovat jakým způsobem svou domácnost vytápíte, pokud používáte ústřední topení, jsou k dispozici chytré termostatické hlavice. Pokud používáte vlastní kotel, je k dispozici nabídka chytrých termostatů, které se umisťují ke kotli. Díky chytrým technologiím je také možné realizovat zónový tepelný managment – to znamená, že v každé místnosti se může dlouhodobě udržovat jiná teplota. Výhodou je kromě měření spotřeby, učení vašich návyků a samostatného řízení také fakt, že teplotu v domu můžete ovládat i na dálku, nebo je častá možnost využít polohy vašeho mobilního telefonu – po přiblížení do přednastaveného okruhu se vytápění zapne, aby Vás domov přivítal vytopený (teplem) na ideální teplotu. Chytré termostaty je možné připojit ke kotlům na plyn, tuhá paliva či dřevo. K dispozici je také detekce otevřeného okna – v tom okamžiku se vytápění automaticky vypíná.
Zabezpečení domácnosti
Do chytré domácnosti je možné připojit i různé chytré detektory a senzory, nejčastěji jde o senzory pohybu, které kromě pohybu umí většinou detekovat i vibrace. Dále jsou k dispozici kouřové senzory, dále senzory zvuku (tříštění skla, senzor usnutí apod), úniku vody, či plynu. Čidla dokážou posílat notifikace a také spouštět navazující funkce, tedy např po usnutí vypnou lampičku, v případě rozpoznání tříštění skla vyšlou notifikaci. Kromě senzorů a čidel jsou k dispozici i chytré kamery, které v současné odbě dokážou rozpoznávat obličeje lidí i domácí mazlíčky. Pokud dojde k narušení perimetru, tak začnou kamery nahrávat video a odešlou notifikaci, to je ovšem již standardem. Pokud je porušeno čidlo otevření, či dojde-li k násilnému otevření zámků, pak se také spustí nahrávání. Výhodou je, že pokud máte na svém telefonu senzor otisku prstu, můžete si svůj dům či byt odemknout pomocí něj. Pokud se chystáte dům pronajímat, je možné přiřadit jednorázové přístupové práva daným uživatelům, což se hodí zvlášť, pokud používáte airbnb.
Tento systém také můžete použít jako tzv. píchačku do firmy.
Řízení osvětlení
V rámci osvětlení lze do chytré domácnosti koupit jak obyčejné LED žárovky, tak LED pásky, nástěnné i stolní lampy. U těchto zařízení se tedy nastavuje intenzita svícení, barevný odstín, funkce stmívání a v neposlední řadě také teplota světla. Chytré osvětlení vás dokáže postupně a přirozeně probouzet a dopřeje vám i postupné zhasínání při usínání. Kromě funkce svícení v nepravidelných časových intervalech, které funguje jako odlákání zlodějů ve chvílích vaší nepřítomnosti lze samozřejmě propojit a synchonizovat jednotlivé žárovky či svítidla.
Díky širokým možnostem v regulaci světel lze navodit příjemnou atmosféru pro různé chvíle a zároveň je možné napodobit různé přírodní scenérie.
Řízení (chytrých) spotřebičů
Pomocí chytrých zásuvek můžeme ovládat spotřebiče na dálku, dokáží měřit spotřebu energie a upozorňovat uživatele o stavu spotřebičů. Pokud zásuvka dokáže fungovat samostatně přes WIFI je možné ji používat samostatně úplně mimo jakýkoliv systém chytré domácnosti.
Způsoby zapojení prvků chytré domácnosti
Prvky chytré domácnosti jde zapojit 2 způsoby. Jedná se o zapojení pomocí jedné centrální jednotky (bridge), která je samostatně připojena k wifi a pomocí mobilní aplikace se realizuje komunikace mezi mobilem a centrální jednotkou, která už má k jednotlivým prvkům vlastní přístup. Druhá možnost je zapojit jednotlivé prvky přímo do vaší wifi sítě, což může být technicky jednodušší, ale váš router to může zpomalit, může to způsobovat nestabilitu sítě, výpadky ovládání jednotlivých prvků apod.
Pokud použijete první možnost, kterou doporučujeme, dostáváme se ke komunikačním protokolům. Komunikační protokol je v podstatě soubor přesně daných příkazů, které využívá centrální jednotka pro ovládání jednotlivých zařízení. Komunikační protokoly existují v rámci chytrých domácností 2 a to ZigBee a Z-Wawe, oba protokoly komunikují na bezpečně zašifrovaném 128 bitovým algoritmem ale na jiné frekvenci, takže vzájemně nejsou kompatibilní.
Každé zařízení také dokáže signál zesílit, což je výhoda, protože dosah ovládání je tak velmi vysoký, na druhou stranu je potřeba volit pouze jeden druh komunikačního protokolu. Důležitá je také možnost ovládat jednotlivé prvky pomocí hlasového asistenta – od googlu jde o Google Assistent, od amazonu pak Amazon Alexa a od applu pak Apple HomeKit. Výhodné je to v tom, že ne vždy máte mobil po ruce – ovládání hlasem je přecejen skoro vždy rychlejší a v současné době funguje již velmi rychle a spolehlivě.
Přidejte odpověď
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.