Vitamín D – chybí nejen Čechům

Vitamín D

Nedostatek vitamínu D se projevuje řídnutím kostí

Vitamín D je velmi důležitým vitamínem, který zásadně ovlivňuje řadu procesů, které se odehrávají v lidském těle.  Na úvod bychom rádi zmínili, že cca 40% Evropanů má nedostatek vitamínu D, na druhou stranu je zde i pozitivní informace v tom, že vitamin D si umí lidské tělo vyrobit z cholesterolu. Doporučený denní příjem vitamínu D je 400-800 IU, v případě nedostatku vitaminu D (tzv. hypovitaminózy), kterou trpí až 1 miliarda lidí, může docházet k několika nepříjemným jevům, přičemž tím hlavním je pak zvýšená nemocnost.

Vitamín D podporuje imunitu

Díky dostatečnému množství vitamínů a minerálů v čele s vitamínem D zajišťuje tělo funkční imunitní systém. Vitamín D přímo působí na buňky, které jsou odpovědné za boj s infekcemi. Pokud jste tedy často nachlazení, máte virózu nebo pravou chřipku, je to možný projev absence právě tohoto vitaminu. Vitamín D má také pozitivní vliv na průběh nemoci COVID-19 a obecně na infekční choroby dýchacích cest – nachlazení, zánět průdušek či dokonce zápal plic.

Chybějící vitamín D způsobuje únavu, ospalost, nesoustředěnost a další problémy

Pokud řekneme, že vitamín D má vliv na kvalitu života, je to sice okázalé tvrzení, ale pravdivé. Množství tohoto vitaminu se přímo odráží do kvality života skrz ospalost a nesoustředěnost. Chronická únava se spánkem pouze zhorší, protože při této činnosti tělem neprostupuje vitamin D. Zajímavostí je, že dle studie 89% zdravotních sester trpí nedostatkem vitaminu D.

  • Bolesti kostí, zad a kloubů – Vitamín D má přímý vliv na vstřebávání vápníku z přijaté potravy, to znamená že krom bolestí kostí a kloubů má tento vitamin vliv také na hustotu, tedy pevnost kostí. Studie opakovaně potvrzují, že bolesti bederní páteře jsou v mnoha případech způsobeny nedostatkem vitamínu D.
  • Špatná nálada až deprese – Několik studií potvrzuje, že mezi depresemi a absencí vitaminu D je spojitost, nejspíš bude deprese spouštět více faktorů najednou a vitamin D bude jedním z nich, ale proč jeho hladinu nedostat do pořádku.
  • Zhoršené hojení ran – Opět, pokud trpíte nedostatkem vitamínu D, tak hojení ran se zpomaluje a i rekonvalescence po chirurgickém zákroku je velmi pomalá. Stejně tak to platí pro operace zubů a zákroky v dutině ústní. Dále má vitamin D vliv na hojení bércových vředů.
  • Nadměrné padání vlasů – Jako hlavním spouštěčem pro vypadávání vlasů je stres, vitamin D je ovšem druhým faktorem, který tuto neblahou věc ovlivňuje. Často se kombinují problémy výše s bolestí svalů, jejíž příčin je mnoho a nejsou často ani známé.
I-domacnost.cz:  Úsměv léčí a pomáhá s produkcí hormonu štěstí

Jak to řešit?

Je to jednoduché a ani to nemusí nic stát – je nutné se více „pohybovat na Slunci“, jíst více potravin, které vitamin D obsahují (tučné ryby, mléčné výrobky) nebo (pokud váš ošetřující lékař souhlasí) užívat doplněk stravy s vitaminem D. Pokud si nejste jistí, zda problémem s absencí vitamínu trpíte, je možné si jeho hladinu u svého lékaře také změřit.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď