
I když nás úsměv nic nestojí, většina lidí s ním zbytečně šetří. Přitom je právě úsměv něčím, s čím dokážeme ve většině situací poměrně spolehlivě navodit příjemnou atmosféru a dobrý pocit nejen sobě, ale i lidem okolo. Potkat ráno člověka, který se na vás usměje vás může příjemně naladit na celý den a doslova jej nasměřovat „k lepšímu“.
Úsměv je také významným nonverbálním komunikačním signálem, který, při správné a upřímné aplikaci, dokáže moderovat celý komunikační proces a zajistit příjemné a bezproblémové řešení různých komunikačních scénářů a situací. S upřímným úsměvem jsme svému okolí sympatičtější a to má tendenci „klonit se na naší stranu“. Úsměv tak může být i manipulativním nástrojem, ale většina lidí dobře pozná skutečný úsměv od toho, který je použit pro manipulativní účely. Zkušení manipulátoři proto úsměvem obvykle šetří.
A vedle toho všeho dokáže úsměv léčit!

Úsměv léčí
Úsměv dokáže vytvořit dobrý pocit, rozhýbe svaly na obličeji, rozproudí krev v mozku a ten začne produkovat „hormon štěstí“. Lidský mozek lze totiž do jisté míry „oklamat“. Když mu dodáte vhodné vnější podněty, automaticky sám spustí produkci hormonu štěstí serotoninu a především endorfinu. Mezi aktivitou obličejových svalů a naší „psychikou“ existuje nervové propojení. Lze tak do značné míry nastavovat naše fyziologické a psychologické stavy záměrným ovládáním výrazu tváře. A úsměv je jednou z nejvděčnějších praktik!
Endorfín – hormony štěstí a druhého dechu
Endorfín, který se v nemalé míře při úsměvu uvolňuje, bývá také nazývány jako hormon štěstí. Hormon způsobuje dobrou náladu, pocity štěstí, tlumí bolest, ovlivňuje výdej některých hormonů, vyplavuje se při stresu a svalové zátěži (při porodu, sportování, sexu). Také hraje důležitou roli v některých tělesných funkcích (při regulaci teploty). Vylučování endorfinu v mozku podporují některé potraviny, například čokoláda.
Mnoho sportovců, zejména dálkových běžců, se při běhu setkává s nepříjemnými pocity – těžce dýchají, těžknou jim nohy, píchá je v boku nebo v prsou. Najednou – po určité době tělesné zátěže – však dojde ke změně a začnou se cítit dobře, pociťovat radost z běhu a zdá se jim, že by mohli běžet celý den. To popadli „druhý dech“, tzn. že se jim začal uvolňovat hormon endorfin.
Přidejte odpověď
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.