Zlaté a stříbrné mince – investice i zajištění pro těžká období

Zlatá mince - svatováclavský dukát

Zlaté mince a stříbrné mince představují unikátní investiční příležitost

Zlaté a stříbrné mince jsou oblíbenou formou investování. Vedle jiných investičních nástrojů vynikají:

Možností osobního držení, které je nezávislé na okolním světě. Na rozdíl od Bitcoinu či jiné kryptoměny není existence mince závislá na existenci globální počítačové sítě. Co si budeme povídat, když se něco „semele“, nelze se na bezproblémový provoz takové sítě zcela spoléhat. Bez ní však nebudou probíhat „bitcoinové transakce“. Mince představují skutečnou „prepper“ investici do nejhorších časů.

Zlaté mince ČNB

Zlaté mince ČNB

Stříbrné mince ČNB

Česká národní banka (ČNB) pravidelně vydává sběratelské stříbrné mince ČNB (viz emisní plány ČNB) a to v nominálních hodnotách:

  • 200 Kč (obvykle 925 Ag 75 Cu, 13 g, průměr 31 mm a tloušťka 2,10 mm)
  • 500 Kč (obvykle 925 Ag 75 Cu, 25 g, průměr 40 mm a tloušťka 2,75 mm).

Obvykle dochází během roka k emisi 5 ks stříbrných mincí ČNB, z toho čtyři mince jsou o nominální hodnotě 200 Kč a jedna mince o nominální hodnotě 500 Kč. Motivem mincí jsou nejčastěji 1) výročí události a 2) osobnosti české a československé historie.

Mince jsou emitovány vždy paralelně ve dvou provedeních a to proof (vyraženo za pomocí leštěného razidla) a bk (běžná kvalita nebo také standard). Limity se u jednotlivých emisí značně liší a jsou dány počáteční poptávkou po mincích.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď