
Jakou vybrat dětskou autosedačku? Platí, že nejlepší je nejdražší?
Koupě dětské autosedačky je činnost, na kterou si udělejte dostatek času a hlavně ji neodbijte. Existuje plno modelů autosedaček, které vypadají kvalitně, ale mohou fatálně bezpečnostně selhat – o tom se dozvíte o odstavec níže. Dětské autosedačky musí plnit perfektně několik atributů a kromě prioritní bezpečnosti jde o pohodlí autosedačky, dítě totiž musí rádo a přirozeně v autosedačce sedět tak, aby bylo co nejvíce chráněno konstrukcí v případě nárazu. Důležitá je i snadná manipulace – autosedačku je potřeba vždy dobře upevnit ke konstrukci vozidla, k čemuž často slouží isofixový systém. V neposlední řadě je také důležitá chemická nezávadnost.
Autosedačku je nutné použít, pokud je vaše dítě lehčí než 36 kg a měří do 150 cm výšky – věk nehraje roli. Provedení autosedačky není nijak konkrétně stanoveno, měli byste použít typ, který je odpovídajícím ke hmotnosti a tělesným rozměrům dítěte. V případě instalace autosedačky protisměru jízdy je nutné, aby pro dané sedadlo byl deaktivovaný airbag. Možnosti instalace autosedačky jsou popsány v uživatelském manuálu – prosím nepokoušejte se nainstalovat autosedačku jinak.
Ve vozidlech, které nemají ve své výbavě zádržné bezpečnostní systémy a to ani pásy se nedovoluje přeprava dětí mladších 3 roků. Na sedačce spolujezdce není dovoleno vézt dítě, které měří méně než 150 cm. V současné době se toto omezení týká hlavně veteránů – vozidel starších více než cca 30 let.
Jako pro všechny zákony i v tomto existují vyjímky. Autosedačky nemusí používat děti, kterým to nedovoluje zdravotní stav, musí to však potvrdit doktor. Dále se autosedačky nemusí použít ve vozech taxi.
Jak tedy takovou sedačku vybrat?
Ikdybyste neměli přečíst nic jiného a zde jste skončili čtení, dejte si pozor na autosedačku Chicco Kiros, ta totiž selhala v bezpečnostních testech natolik, že se při nárazu celá autosedačka uvolní z úchytů a vyletí dopředu či do strany i s dítětem. https://www.youtube.com/watch?v=Ved5HHqtJT0
Jako první si ověřte, zda má autosedačka homologaci, je to sice povinné, ale držme se hesla „důvěřuj, ale prověřuj“, jako druhá je důležitá přítomnost značky R44-04 či R44-03. Koncovku „04“ vyhledávejte spíše. Testy, kterými autosedačky musely projít můžete nalézt např. zde.
Na závěr…
VYhněte se autosedačkám z bazaru, můžou být totiž po letech zkřehlé, či mohly v minulosti absolvovat autonehodu, která se na korpusu nemusí projevit. Pokud kupujete autosedačku s isofixem, je dobré si ji vyzkoušet ve vašem autě i přes to, že sedačka podporuje standard isofix. Univerzální autosedačky totiž musí obsahovat i třetí úchyt, který zabraňuje otočení sedačky v případě nárazu a pokud je tento úchyt řešen nestandardně, může dojít k tomu, že se do vašeho vozu nebude dát nainstalovat.
Přidejte odpověď
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.